Jonikė, Lina

Tema:Menininkai

LINA JONIKĖ

1969

Lietuva

JI MĖGSTA POMIDORUS. 2011. Medvilnė, skaitmeninė spauda, siuvinėjimas. Video. Instaliacija

2007 m. pradėjau domėtis patirtimi ir mitais, susijusiais su pomidorais. Šis vaisius susijęs su lietuvių gyvenimo būdu, šeima, sveiko/nesveiko valgymo įpročiais ir smulkios turgaus sodininkystės tradicijomis, kurios nyksta iš pievelėmis virstančių daržiukų ir, regis, okupuoja blokinių namų balkonus. Pomidoras mano kūryboje yra simbolis, suteikiantis galimybę įsitraukti į pokalbį ir per jį susipažinti su žmogumi, iš kurio perki.

Pristatysiu kelias savo patirtis, kurios mane įkvėpė imtis šios temos:

1. Kartą draugė man pasakė, kad jai labai patinka pomidorai ir ji iškart galėtų suvalgyti du kilogramus. Buvau šokiruota ir nusprendžiau susilažinti. Deja! Pralošiau! Ji lengvai prarijo tuos pomidorus kaip saldainiuką be didelių pastangų, tiesiog su manimi plepėdama.

2. Visada norėjau sukurti kūrinį, susijusį su augalo ir žmogaus gyvenimu. Pagrindinis personažas yra žmogus. Paprašiau savo nėščią draugę būti mano naujojo kūrinio pozuotoja. Kai ji atėjo į mano studiją, buvo pavasaris ir ant mano palangių augo pomidorų daigai. Nėščios moters ir pomidorų daigų susitikimas pašnibždėjo naują istoriją: istoriją apie pomidorus ir kūdikio gimimą. Visą pavasarį kūriau tą nuostabų pasakojimą. Pomidorų ūgliai davė vaisių ir gimė kūdikis.

3. 2008 m. pamėginau šviežiais pomidorais nudažyti medvilninį audeklą. Mano nuostabai, raudonas pomidorų paveikslas po dviejų savaičių išbluko, o aš visada bijojau pomidorų dėmių ant savo drabužių, manydama, kad jos neišsiplauna. Tada priėjau prie išvados, kad kartais mes tikime neteisinga informacija.

Tas eksperimentas mane privertė susidomėti pomidorais kitu aspektu:

POMIDORAS kaip VAISIUS

POMIDORAS kaip NEŽINOMAS OBJEKTAS

POMIDORAS kaip MEDŽIAGA KŪRYBAI

POMIDORAS kaip ISTORIJOS HEROJUS

www.linajonike.lt

 

 

Atgal

Komentavimas išjungtas.