Kaunoalėja.lt: „12 mėnulių”

Tema:Naujienos, Straipsniai

Sekmadienį Mykolo Žilinsko dailės galerijoje (Nepriklausomybės a. 12) vyko pasivaikščiojimas po „KAUNO BIENALĖ TEKSTILĖ ’11″ parodas. Tai aštuntoji tarptautinė „Kauno bienalė“, vykstanti rugsėjo 22 – gruodžio 25 dienomis miesto muziejuose, teatrų salėse ir viešose erdvėse. Tekstilės bienalė Kaune rengiama nuo 1997 m. (kas dvejus metus). Nuo tada ji tapo viena pagrindinių Europos tekstilės meno platformų (iš viso tokių specializuotų tekstilės parodų Europoje yra tik trys, o viena iš jų – vyksta Lietuvoje). Kūrinių vertė siekia šimtus tūkstančių litų. Daugiausia eksponuojami per pastaruosius penkerius metus sukurti kūriniai. Bienalę organizuoja Kauno dailininkų paramos fondas.

 

Ekskursijos metu pirmiausiai buvo supažindinta su M. Žilinsko dailės galerijoje, o vėliau Kauno paveikslų galerijoje (K. Donelaičiog. 16) eksponuojamais tekstilės darbais. Kauno bienalės vadovė ir kuratorė Virginija Vitkienė susirinkusiesiems pasakojo, kad šįmet Kauno bienalė sulaukė 330 paraiškų dalyvauti „DAR KARTĄ PASAKOJIMAS“ konkursinėje dalyje, kurios tema – asmeninė istorija. Iš visų darbų tarptautinė komisija atrinko 31. Menininkai buvo pakviesti darbais papasakoti savo asmenines ir kūrybines istorijas. Kauno bienalėje eksponuojami darbai iš viso pasaulio – JAV, Taivano, Kinijos, Didžiosios Britanijos, Naujosios Zelandijos, Japonijos, Norvegijos, Pietų Korėjos ir daugelio kitų šalių. Ši konkursinė paroda eksponuojama pirmame aukšte. Čia galima pamatyti ir konkurso laimėtojo darbą – „12 mėnulių“ (Gao Yuan, Kinija, 2008-2011 m.). Nugalėtojo darbas sudarytas iš dvylikos paveikslų, kuriuose vaizduojamos moterys su savo kūdikiais. Parodos vadovė V. Vitkienė pasakojo, kad darbe vaizduojamos dvylika moterų iš Kinijos provincijų, tai statybininkų žmonos, darbo kūrimo metu gyvenusios Pekine. Visos jos turi po vieną kūdikį, nuo trijų iki aštuonių mėnesių amžiaus. Kūrinyje šio amžiaus kūdikiai pasirinkti vaizduoti dėl to, kad būtent šiuo metu jie pasiekia sparčiausią kūno raidos vystymosi stadiją. Kūdikių augimas ir už moterų nugarų besimatantys augančio miesto kontūrai susisieja bendra tema – augimu. Kūrinys apdovanotas už jo intertekstualumą. Nugalėtojas gavo prizą – pakvietimą surengti personalinę parodą 2013 m. „Kauno bienalėje“.

 

Šalia randasi kitas apdovanotas kūrinys – „Viliojimas“, autorius Beili Liu (Kinija, JAV). Senovinė kinų legenda apie raudoną siūlą pasakoja, kad gimus vaikams, nematomi raudoni siūlai sujungia juos su tais, su kuriais jiems lemta būti. Per savo gyvenimo metus jie priartėja vienas prie kito ir galiausiai vienas kitą randa. Šią instaliaciją sudaro tūkstančiai rankomis susuktų raudono siūlo ričių, kurios kabo nuo lubų. Siūlai yra sujungti po du, tačiau – ne visi.

 

Pirmame aukšte esančioje parodoje „DAR KARTĄ Į ATEITĮ“ pristatomos įvairios šiuolaikinės tekstilės ir naujausių mokslo atradimų jungtys, parodoma fikcija. Čia ekponuojami darbai, kuriuos menininkai sukūrė galvodami apie ateitį (kokie išradimai laukia po 20-50 m.). Čia rodomi trumpi filmai, viename jų vaizduojama, kaip žmogus gali kasdien, vos paspaudus kurią nors kūno dalį, susikurti tatuiruotę. Šios parodos dalies darbais, menininko fantazijomis naudojasi net mokslininkai, kurie eksperimentuoja ir taiko visa tai praktikoje.

 

Iš pirmo į antrą aukštą, lankytojus veda ilgas, raudonos spalvos, margas, dekoruotas kilimas. Tai Signe Kivi (Estija, 2003-2010 m.) kūrinys – „Galios kilimai“. Darbe naudojama kiliminė Kultūros ministerijos laiptų danga, ant kurios autorė pritvirtino dirbtinius papuošimus ir netgi savo raudonus plaukus (jie pritivirtinti kaip ilgi kilimo kutai). Kilimą sudaro trys atkarpos, vienoje iš jų pavaizduota pati autorė, o virš jos nuotraukos užrašyti standartiniai biusto, liemens ir klubų išmatavimai.

 

Kauno paveikslų galerijoje vyksta kviestinių menininkų paroda. Čia galima pamatyti garsiausių šiuolaikinės tekstilės kūrėjų Yinka Shonibare, MBE (JK), Silja Puranen (Suomija), Hiroko Watanabe (Japonija) darbus. Čia rodomi trumpi kūrėjo Yinka Shonibare filmai, kuriuose kadras tampa atgyjančiu paveikslu. Šioje galerijoje galima pamatyti žymių graffiti meninikų brolių dvynių Os Gemeos (Brazilija) sukurtą instaliaciją, kurioje vaizduojamas kambarys kambaryje. Beje, šie menininkai yra sukūrę graffiti paveikslą ant Kauno paveikslų galerijos pastato lauko sienos, ryškiai geltonas jų kūrinys puikiai matomas nuo gatvės.

 

„Kauno bienalės“ vadovė ir kuratorė V. Vitkienė teigė, kad šis projektas yra labai populiarus – jame jau apsilankė beveik penkiasdešimt tūsktančių lankytojų. Šis skaičius dar tikrai padidės, nes paroda pratęsta iki šv. Kalėdų. Kviečiame apsilankyti ir pasigrožėti išskirtiniais šiuolaikinės tekstilės darbais!

2011 11 21, Skirmantė Javaitytė, kaunoaleja.lt

Atgal

Komentavimas išjungtas.