Lozanos tekstilės bienalės kūrinių kolekcija

Tema:Lydinčios parodos

 

Tomso Pauli fondas ir tarptautinių tapiserijos bienalių, vykusių Lozanoje, Šveicarijoje, 1962–1995, palikimas

Lozanoje daugiau nei trisdešimt metų vyko tapiserijos bienalės. Jos pavertė miestą pasauline šiuolaikinės tekstilės sostine. Renginys atsirado susitikus Tomsui Pauli (1916–1970), tuometiniam dekoratyvinių menų muziejaus Lozanoje direktoriui, ir Jeanui Lurcat, prancūzų tapytojui ir tapiserijų kūrėjui, inicijavusiam prancūzų tapiserijos atgimimą po Antrojo pasaulinio karo. 1959 m. Pierre Pauli iškėlė idėją, kad reikia atkreipti didesnį dėmesį į šiuolaikinę tapiseriją. Tai atvėrė kelią įkurti CITAM (Tarptautinis senosios ir šiuolaikinės tapiserijos centras). Ši organizacija, kuriai iki pat mirties 1966 m. vadovavo Jeanas Lurcat, surengė šešiolika parodų, jos tris dešimtmečius žymėjo pagrindines gaires tarptautinėje tekstilės scenoje.

Lozanos paroda tapo pirmąja – ir ilgai buvo vienintelė – platforma, suteikusia tekstilininkams galimybę tyrinėti naujas technikas ir medžiagas. To rezultatas – įspūdingas tekstilės meno vystymasis ištisus 30 metų. Menininkai nustojo austi pagal kartonus ir rinkosi savarankišką audimą, transformuodami klasikinę sieninę tapiseriją į erdvinį bei aplinkos meną. Jie tyrė netradicinių medžiagų technines ir raiškos galimybes, taip pat išrasdavo ir įgyvendindavo naujas technikas. Lozanos parodose šalia klasikinių prancūziškų vertikalaus ir horizontalaus audimų atsirado naujas trijų matavimų tekstilės pasaulis. Tapiserijos bienalės suteikė tekstilės menui progą pasirodyti šiuolaikinio meno scenoje kaip savarankiškam meninės raiškos būdui ir sulaukti plačiosios publikos pripažinimo.

Tomso Pauli fondas

Fondas įkurtas 2000-aisiais, išformavus CITAM. Fondo misija – išsaugoti Lozanos bienalių atmintį. Jam priklauso 165 tekstilės kūrinių kolekcija, čia galima pamatyti sieninę tekstilę, reljefinius darbus, tekstilinę skulptūrą ir instaliacijas. Darbų autoriai – tarptautiniu mastu pripažinti menininkai, kurių darbai buvo pristatyti bienalėse. Tarp jų – Magdalena Abakanowicz, Jagoda Buić, Olga de Amaral, Ritzi ir Peteris Jacobi, Elsi Giauque ir Naomi Kobayashi.

Kita fondo misija yra tirti, saugoti ir pristatyti plačiajai publikai Tomso kolekciją – svarbią XVI–XIX a. tapiserijų ir siuvinėjimo kolekciją, kurią Mary Toms 1994 m. testamentu paliko Vo kantonui. Fondas, esantis Lozanoje, kol kas dar neturi nuolatinės ekspozicinės erdvės, bet organizuoja parodas Šveicarijos ir kitų šalių muziejuose, taip pat leidžia katalogus. Kolekcijas galima pamatyti trumpalaikėse parodose.

Giselle Eberhard Cotton

Direktorė ir kuratorė

Toms Pauli fondas, Lozana http://www.toms-pauli.ch/

 

Atgal

2 Responses to Lozanos tekstilės bienalės kūrinių kolekcija