Vita Gelūnienė (LT), Birutė Letukaitė (LT) ir Evaldas Jansas (LT)

Tema:Šokam

 

Birutė Letukaitė, Vita Gelūnienė, Evaldas Jansas, Kauno šokio teatras „Aura“ (Lietuva) „Vienaragio medžioklė“

 

Menininkai: Birutė Letukaitė, Vita Gelūnienė, Evaldas Jansas 

Šokis: Gabija Gurskaitė, Rikka Ihalainen, Skaidra Jančaitė,  Rūta Kavaliauskienė, Saulius Kavaliauskas, Ema Nedobežkina, Jokūbas Nosovas, Julijus Nosovas, Indrė Puišytė

Dizainas: Aurimas Rekašius

Stilius ir grimas: Aušra Kleizaitė

Audimo asistentė: Kristina Čyžiūtė

2011 metų pradžioje tekstilininkė Vita Gelūnienė ir choreografė Birutė Letukaitė nutarė bendradarbiauti rengdamos projektą tarpdisciplininei programai „Judanti tekstilė“. „Jau kurį laiką kirbėjo mintis, kad mano audžiama tapiserija, be to, kad pasakoja istoriją dvimatėje erdvėje, turėtų atskleisti ir laiko dimensiją. Laikas, per kurį papasakojama istorija, yra ne mažiau svarbus nei ji pati, jis tampa jungiančia grandimi tarp istorijos, pasakotojo ir to meto įvykių. Savo vizijose mačiau audinio fone judančius personažus, kurie gyvai įkūnyja  „vienaragio medžioklės“ istoriją.“, – teigia Vita Gelūnienė. Vienaragio tema daugiausia paplitusi viduramžių tapiserijose (pvz., ciklas „Dama su vienaragiu“,1480-90). Vienaragis šiose tapiserijose yra nekaltumo simbolis, prie kurio priartėti gali tik nekalta mergelė. Jis  – gėrio pranašas ir laimės nešėjas. Panaršius internete galima aptikti ir tokias vienaragio charakteristikas: jis simbolizuoja drąsą, kilnumą, išmintį, tačiau drauge ir puikybę, įniršį, griaunamąją jėgą ir seksualinę sublimaciją. Trumpai sakant, tai pats gyvenimas. Choreografė Birutė Letukaitė apsilankė studijoje, kurioje audė Vita Gelūnienė. Menininkės kartu aptarė Vitos Gelūnienės vizijų įkūnijimo galimybes. Po pokalbio tapo aišku, kad šio projekto privalumas yra ne autorystė, o bendradarbiavimas, iš kurio gali gimti visai nauja istorija – nauja vizija. Buvo nutarta, kad geriausiai ši istorija būtų atskleista video filmo pagalba. Tad Vita Gelūnienė pasiūlė prie projekto prisijungti video menininkui Evaldui Jansui. Birželio pabaigoje trejetas ir šokio teatro „Aura“ šokėjai per vieną dieną filmavimo studijoje nufilmavo tai, kam ruošėsi kelis mėnesius. Video filme Evaldas Jansas sau būdinga maniera perteikia savo pasaulio pajutimą, taip, kaip Birutė Letukaitė tai padarė šokio kalba, o Vita Gelūninė atskleidė tapiserijos kalba.

Vita Gelūnienė yra menininkė, pedagogė, tarptautinių meno projektų koordinatorė. Baigė VDA Kauno dailės institutą, kur įgijo dailininkės-tekstilininkės specialybę. Yra dėsčiusi VDA KDI, Dublino nacionalinėje meno ir dizaino akademijoje, Galway Mayo technologijos universiteto dailės fakultete. Yra Europos tekstilės tinko, Tekstilininkų ir dailininkų gildijos, Lietuvos dailininkų sąjungos narė. Savo darbuose naudoja senąją, Lietuvoje sunykusią, befaktūrę klasikinio gobeleno audimo techniką. Pasitelkusi šią mediją, kalbėdama per vaizduojamą žmogaus kūną, menininkė atskleidžia šiuolaikines vartojimo, performatyvios tapatybės, kadienybės, rutinos, moters, vyro padėties visuomenėje, moters ir vyro santykių temas. Nuo 2004 iki 2007 Kauno tekstilės bienalės pagrindinė organizatorė, 2009–2010 valdybos narė. Vita Gelūnienė yra Lietuvos dailininkų sąjungos aukso ženklelio Nr.18 laimėtoja, jos kūriniai buvo apdovanoti diplomais tarptautinėse parodose „Minkštas pasaulis“ ir „Linija“. Menotyrininkė Virginija Vitkienė apie Vitos Gelūnienės darbus rašo: „nuo pat pradžių pagrindiniu Vitos Gelūnienės meninės iškalbos „įrankiu“ tapo žmogaus kūnas, pirmuosiuose kūriniuose atsiveriantis suvokėjui kaip poststruktūralistiškai suvoktinas tekstas (interaktyviai komunikuojantis, paremtas kūno ir aplinkos santykio konotacijų žaisme), o paskutinėse tapiserijose – kaip kūnas be organų, postkūnas“.

Evaldas Jansas baigė Vilniaus dailės akademiją, tapybos katedrą, tačiau daugiausia dirba video ir performanso srityse. Šiuo metu gyvena ir dirba Vilniuje. Savo darbuose veikia kaip antropologas, dokumentalistas, (auto)biografas fiksuojantis savo ir kitų kasdienybę. Visuomenės normų, priimtinų gyvenimo būdų transgresyvi kritika, farsas – dažna jo darbų strategija. Kūrė lietuvos ŠMC TV, darbai rodyti kino ir video meno festivaliuose Tel Avive, Paryžuje, Berlyne, Madride ir kitur. Surengė daugiau nei 12 personaliniių parodų, dalyvavo daugiau nei 40 grupinių parodų. Knygos „Odė rutinai“ (2000) autorius. Soroso šiuolaikinio meno centro stipendiantas 1999 metais. 1996, 1998, 2000, 2009 Lietuvos kultūros ministerijos stipendiantas.  

Atgal

2 Responses to Vita Gelūnienė (LT), Birutė Letukaitė (LT) ir Evaldas Jansas (LT)

  • LORETTE Jacky

    Atskyta į:%Y-%m-%d, %I:%M %p

    I am the author of a site devoted to the unicorn tapestries
    http://www.premiumorange.com/tapisseries-licornes/
    Good luck in your work …
    LORETTE Jacky (France)

  • LORETTE Jacky

    Atskyta į:%Y-%m-%d, %I:%M %p

    I am the author of a site devoted to the unicorn tapestries : „The Lady with the unicorn“ and „The Hunt of the unicorn“

    Good luck in your work …
    LORETTE Jacky (France)