Rochetti, Virginie

Tema:Menininkai

 

VIRGINIE ROCHETTI

1963

Prancūzija

BANJOLĖ TAPISERIJA / LA TAPISSERIE DE BAGNOLET 2009. Medvilnė, linas, kompiuterinis siuvinėjimas (Bernina: modelis Designer 6) / 60 x 700 cm

Siuvinėjimas yra nuobodi ir pasikartojanti veikla, tad ji turi hipnotizuojančių, anestezuojančių savybių, kurios stebėtinai būtinos moderniame gyvenime. Mane žavi savosiose pilyse užsidariusių vienišų ponių idėja – siuvinėjimas atstoja jų ilgai lauktus mylimuosius. Siuvinėjimą tikriausiai paveikė ir Mėlynbarzdžio sesers Anos reputacija, verpimo ratelio smaigu pradurtas pirštas, Gijomas, išvykęs į karą… Dažnai svajojau apie tą audeklo atraižą, išlikusią daugybę amžių, – „Bajo tapiseriją“ („The Bayeux Tapestry“).

Siuvinėjimas yra pasikartojanti veikla, galinti išvesti iš proto. Fantazija apie suvaldytą sprunkančią ir labai minkštą medžiagą. Minkštą ir nuostabią. Fantazija apie geidulingumą ties adatos dūrio vieta.

Pasakojimų ir pasakų: „Kai išgirsti fėją Auksarankę, versk puslapį“… Bajo tapiserijos istorija ne tokia romantiška. Ją sukūrė menininkas, išsiuvinėjo siuvinėjimo dirbtuvės darbininkai ir ji vis dar gali giliai sujaudinti.

Akimirksniu pagaunantis „patalų pojūtis“, nuotakos kraitis, išsiuvinėta jos emblema, jos laiškas. Laiškas, ant kurio ji parašys savo gyvenimą, pradedant nuotakos lova… bet aš nukrypstu.

Siuvinėjimas. Įsijaučiau – kaip į narkotikus. Kasdien per radiją klausydamasi pasaulio garsų, perrašydama ir eskizuodama laikraščiuose matytus vaizdus, atsidaviau savo adatai.

Siuvinėjimas yra kruopštus ir pasikartojantis veiksmas. Mažyčių taškelių sankaupa, tik detalės, kurios, galima sakyti, keistai gimdo visą formą, atkuria piešinio gyvybę ir gestus. Tai prieštaravimų kupina veikla, įnirtingų susitikimų veikla. Senovinės (protėvių) technikos ir modernios technologijos (kompiuterizuotas siuvinėjimas) susidūrimas. Temos poveikis objektams: „moteriškas minkštumas“ ir pasaulio smurtas. Kas paslėpta, namų intymumas (aukščiausias bokštas pilyje) ir visa tai, kas yra išorėje – kančia, kuri man nerūpi.

Man nerūpi mano biologinė rūšis, mes purvini ir mes smirdim. Man labiau patinka žiūrėti, kaip skalbimo mašinos durų iliuminatoriuje sukasi skalbiniai.

Iš to, kas atrodo kaip visiškas chaosas, pasirodo bazinė, stabili tema: nuolatinis smurtas ir griovimas. Pagaliau – vilties žybsnis, „Pradėkite antrąjį gyvenimą“, virtuali visata, tokia pat kvaila kaip Realybė.

Kietas kaip akmuo, laikyti pastovų kursą.

Kirmėlė, sakau tau! Besiranganti, krutinanti savo užpakalį. Ribotas požiūris. Jokių žemų minčių, žiūrėk savo siuvinio, brangioji. Ir laikyk užpakalį ant kėdės, jei jis per daug įkaistų žiūrint, kaip pasaulis eina pro šalį.

Piešimas taip pat yra pastovus ir raminantis. Per amžius nuo Leonardo da Vinci iki Picasso, ir Alečinskio.

Siuvinėtoja, būk gera.

Siuvinėjimas – kaip visų šitų pasakojimų pasakojimas, pasaulis, kuris įsiveržia ir atsirūgsta į mano studiją su savo sulaužytais kūnais ir užsiūtais veidais, tiek daug randų palikta ant drobės ir geriau juos prijaukinti. Vėl susiūtos kūno dalys, suplėšyti kūnai, išskleisti laikraščių puslapiuose, persekioja mane sapnuose. Siuvu juos visą dieną. Dar daugiau kūno, mėsos, išdėliotos mėsininko parduotuvėlėse, ima viršų manojoje „Banjolė tapiserijoje“. Filė kepsnys, kepsnys su kaulu ir kraujinė dešra – viskas tvarkinguose, firmų ženklais pažymėtuose pakeliuose, kuriuos išsiuvinėju dygsniais kaip daugybę natiurmortų. Smurtas yra nesuvaldomas, drobės siūlas tarsi saugo nuo užnuodyto obuolio.

Siuvinėk, kad surinktum, susiūtum visus šituos mano išbarstytos būties gabalus, išmėtytus įvairiuose mano kūrybos kampeliuose, padalintus tarp tapybos ant laikraščio, instaliacijų ir daiktų, kurie pasakoja istorijas mano meilės žodžiams kalba, ir performansus su mano draugais poetais (ypač Fabienne Yvert ir Jacques Rebotier).

Kalba taip pat yra tam, kad susiūtum žodžius. Sėdėk! Pasilik!

www.virginierochetti.com 

http://v.rochetti.blog.free.fr

 

Atgal

Komentavimas išjungtas.